92nd Academy Awards Winners Oscar 2020 Complete List - Uslis


92nd Academy Awards Winners Oscar 2020 Complete List - Uslis



Tonight Hollywood once again has declare the 92nd Academy Awards Nominees and Winners Oscar 2020 complete list and here are the complete list of 92nd Academy Awards Winners Oscar 2020. The Hollywood actor or actress who has received this most prestigious prize in films in the 92nd Academy Awards Oscar 2020. Over here we will provide you with the complete list of 92nd Academy Awards Winners Oscar 2020.  This year there are 24 prizes in 92nd Academy Awards Winners Oscar 2020 that are to be won. Taking about the winners the first name that we should mention here is South Korea’s master director Bong Joon Ho who earned this academy award for best original screenplay for his extraordinary work “Parasite”. On the other hand Taika Waititi earned the Oscar in the adapted screenplay category.  Star “Joaquin Phoenix “got the award in the category of lead actor for his mind blowing acting as a “Joker”. Famous Hollywood actor “Brad Pitt” has been awarded Oscar for his role as stuntman Cliff Booth in Quentin Tarantino’s “Once Upon a Time in Hollywood”.

On Sunday, February 9, 2020, the 92nd Oscars will be held at the Dolby® Theatre and at Highland Center® in Hollywood, and will be shown live on the ABC Television Network at 6:30 p.m. ET/3:30 p.m. PT.  In more than 225 countries and territories worldwide the Oscars also will be telecast.

Related Article - 

65th Filmfare Awards 2020 Complete Winners List

Top 15 Best Hollywood Movies 2019 good film list  

OSCAR NOMINATIONS 2020 BY CATEGORY - 92nd ACADEMY AWARDS

Performance by an actor in a leading role nominees in 92nd academy awards winners Oscar 2020

WINNER - Joaquin Phoenix (“Joker”) WINNER

Nominees -
Antonio Banderas (“Pain and Glory”)
Leonardo DiCaprio (“Once Upon a Time in Hollywood”)
Adam Driver (“Marriage Story”)
Joaquin Phoenix (“Joker”) WINNER
Jonathan Pryce (“The Two Popes”)

Performance by an actor in a supporting role nominees

WINNER - Brad Pitt (“Once Upon a Time in Hollywood”) WINNER

Nominees -
Tom Hanks (“A Beautiful Day in the Neighborhood”)
Anthony Hopkins (“The Two Popes”)
Al Pacino (“The Irishman”)
Joe Pesci (“The Irishman”)
Brad Pitt (“Once Upon a Time in Hollywood”) WINNER

Performance by an actress in a leading role nominees

WINNER - Renee Zellweger (“Judy”) WINNER

Nominees -
Cynthia Erivo (“Harriet”)
Scarlett Johansson (“Marriage Story”)
Saoirse Ronan (“Little Women”)
Charlize Theron (“Bombshell”)
Renee Zellweger (“Judy”) WINNER
 

Performance by an actress in a supporting role nominees


WINNER - Laura Dern (“Marriage Story”) WINNER

Nominees -
Kathy Bates, “Richard Jewell”
Laura Dern (“Marriage Story”) WINNER
Scarlett Johansson (“Jojo Rabbit”)
Florence Pugh (“Little Women”)
Margot Robbie (“Bombshell”)

Best animated feature film of the year nominees

WINNER - “Toy Story 4” WINNER

Nominees -
“How to Train Your Dragon: The Hidden World”
“I Lost My Body”
“Klaus”
“Missing Link”
“Toy Story 4” WINNER

Achievement in cinematography nominees

WINNER - Roger Deakins, “1917” WINNER

Nominees -
Rodrigo Prieto, “The Irishman”
Lawrence Sher, “Joker”
Jarin Blaschke, “The Lighthouse”
Roger Deakins, “1917” WINNER
Robert Richardson, “Once Upon a Time in Hollywood”

Achievement in costume design nominees

WINNER - Jacqueline Durran, “Little Women” WINNER

Nominees -
Sandy Powell and Christopher Peterson, “The Irishman”
Mayes C. Rubeo, “Jojo Rabbit”
Mark Bridges, “Joker”
Jacqueline Durran, “Little Women” WINNER
Arianne Phillip, “Once Upon a Time in Hollywood”

Achievement in directing nominees

WINNER - Bong Joon Ho (“Parasite”) WINNER
Nominees -
Martin Scorsese (“The Irishman”)
Todd Phillips (“Joker”)
Sam Mendes (“1917”)
Quentin Tarantino (“Once Upon a Time in Hollywood”)
Bong Joon Ho (“Parasite”) WINNER

Best documentary feature nominees

WINNER - “American Factory” WINNER
Nominees -
“American Factory” WINNER
“The Cave”
“Edge of Democracy”
“For Sama”
“Honeyland”

Best documentary short subject nominees

WINNER - “Learning to Skateboard in a War Zone If You’re a Girl” WINNER
Nominees -
 “In the Absence”
“Learning to Skateboard in a War Zone If You’re a Girl” WINNER
“Life Overtakes Me”
“St. Louis Superman”
“Walk Run Cha-Cha”

Achievement in film editing nominees

WINNER - Michael McCusker and Andrew Buckland, “Ford vs. Ferrari” WINNER

Nominees -
Michael McCusker and Andrew Buckland, “Ford vs. Ferrari” WINNER
Thelma Schoonmaker, “The Irishman”
Tom Eagles, “Jojo Rabbit”
Jeff Groth, “Joker”
Yang Jinmo, “Parasite”

Best international feature film of the year nominees:

WINNER - “Parasite” WINNER

Nominees -
 “Corpus Christi”
“Honeyland”
“Les Miserables”
“Pain and Glory”
“Parasite” WINNER

Achievement in Makeup and Hairstyling nominees:

WINNER -  “Bombshell” (Kazu Hiro, Anne Morgan and Vivian Baker) WINNER

Nominees -
 “Bombshell” (Kazu Hiro, Anne Morgan and Vivian Baker) WINNER
“Joker” (Nicki Ledermann and Kay Georgiou)
“Judy” (Jeremy Woodhead)
“Maleficent: Mistress of Evil” (Paul Gooch, Arjen Tuiten and David White)
“1917” (Naomi Donne, Tristan Versluis and Rebecca Cole)

Achievement in music written for motion pictures (Original score) nominees:

WINNER -  Hildur Guðnadóttir, “Joker” WINNER 

Nominees -
Hildur Guðnadóttir, “Joker” WINNER
Alexandre Desplat, “Little Women”
Randy Newman, “Marriage Story”
Thomas Newman, “1917”
John Williams, “Star Wars: The Rise of Skywalker”

Achievement in music written for motion pictures (Original song) nominees

WINNER -  “I’m Gonna Love Me Again,” “Rocketman” WINNER

Nominees -
I Can’t Let You Throw Yourself Away,” “Toy Story 4”
“I’m Gonna Love Me Again,” “Rocketman” WINNER
“I’m Standing With You,” “Breakthrough”
“Into the Unknown,” “Frozen 2”
“Stand Up,” “Harriet”

Best motion picture of the year nominees

WINNER -  “Parasite” (Neon) WINNER

Nominees - 

“Ford v Ferrari” (Disney/Fox)

“The Irishman” (Netflix)
“Jojo Rabbit” (Fox Searchlight)
“Joker” (Warner Bros.)
“Little Women” (Sony)
“Marriage Story” (Netflix)
“1917” (Universal)
“Once Upon a Time in Hollywood” (Sony)
“Parasite” (Neon)

Achievement in production design nominees

WINNER -  “Once Upon a Time in Hollywood” WINNER
Production Design: Barbara Ling
Set Decoration: Nancy Haigh

Nominees -

 “The Irishman”
Production Design: Bob Shaw
Set Decoration: Regina Graves

“Jojo Rabbit”
Production Design: Ra Vincent
Set Decoration: Nora Sopková

“1917”
Production Design: Dennis Gassner
Set Decoration: Lee Sandales

“Once Upon a Time in Hollywood” WINNER
Production Design: Barbara Ling
Set Decoration: Nancy Haigh

“Parasite”
Production Design: Lee Ha Jun
Set Decoration: Cho Won Woo

Best animated short film nominees

WINNER -  “Hair Love” WINNER

Nominees -

“Daughter”
“Hair Love”
“Kitbull”
“Memorable”
“Sister”

Best live action short film nominees

WINNER -  “The Neighbor’s Window” WINNER

Nominees -

“Brotherhood”
“Nefta Football Club”
“The Neighbor’s Window” WINNER
“Saria”
“A Sister”

Achievement in sound editing nominees

WINNER -   “Ford v Ferrari” (Donald Sylvester) WINNER

Nominees -

 “Ford v Ferrari” (Donald Sylvester)
“Joker” (Alan Robert Murray)
“1917” (Oliver Tarney and Rachael Tate)
“Once Upon a Time in Hollywood” (Wylie Stateman)
“Star Wars: The Rise of Skywalker” (Matthew Wood and David Acord)

Achievement in sound mixing nominees

WINNER -   “1917” (Mark Taylor and Stuart Wilson) WINNER

Nominees -

“Ad Astra” (Gary Rydstrom, Tom Johnson and Mark Ulano)
“Ford vs. Ferrari” (Paul Massey, David Giammarco and Steven A. Morrow)
“Joker” (Tom Ozanich, Dean Zupancic and Tod Maitland)
“1917” (Mark Taylor and Stuart Wilson)
“Once Upon a Time in Hollywood” (Michael Minkler, Christian P. Minkler and Mark Ulano)

Achievement in visual effects nominees:

WINNER -   “1917” (Guillaume Rocheron, Greg Butler and Dominic Tuohy) WINNER

Nominees -

 “Avengers: Endgame” (Dan DeLeeuw, Russell Earl, Matt Aitken and Dan Sudick)
“The Irishman” (Pablo Helman, Leandro Estebecorena, Nelson Sepulveda-Fauser and Stephane Grabli)
“The Lion King” (Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones and Elliot Newman)
“1917” (Guillaume Rocheron, Greg Butler and Dominic Tuohy) WINNER
“Star Wars: The Rise of Skywalker” (Roger Guyett, Neal Scanlan, Patrick Tubach and Dominic Tuohy)

Adapted screenplay nominees

WINNER -   Taika Waititi (“Jojo Rabbit”) WINNER

Nominees -

Taika Waititi (“Jojo Rabbit”) WINNER
Steve Zaillian (“The Irishman”)
Anthony McCarten (“The Two Popes”)
Greta Gerwig (“Little Women”)
Todd Phillips and Scott Silver (“Joker”)

Original screenplay nominees

WINNER -   Bong Joon Ho and Han Jin Won (“Parasite”) WINNER

Nominees -

Rian Johnson (“Knives Out”)
Noah Baumbach (“Marriage Story”)
Sam Mendes and Krysty Wilson-Cairns (“1917”)
Quentin Tarantino (“Once Upon a Time in Hollywood”)
Bong Joon Ho and Han Jin Won (“Parasite”) WINNER


Post a Comment

1 Comments

  1. It’s remarkable to visit this web site and reading the views of all mates concerning this paragraph i much like this New Dehli Girls WhatsApp Number

    ReplyDelete

Please do not enter any spam link in the comment box